Jump to content

Recommended Posts

Bu yazımızda ikinci el araç alırken güvenli ve sağlam bir ticaret yapabilmek için sırasıyla atmamız gereken adımları paylaşacağız.

İkinci el araç almaya niyet ettiğimizde öncelikle ihtiyaçlarımız ve bütçemiz doğrultusunda ve fiyat / performans ölçeğinde en uygun aracı alma gayreti içinde olurken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri satın alacağımız aracı yürütebilmek yani yakıt, servis ağı ve yedek parça teminini düşünmek olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz aşamada piyasayı bilen ve araçların genel özelliklerine aşina olan bir kişiden yardım almak daha kolay ve etkili olacaktır. 

Alacağımız modeli belirledikten ve gerekli araştırma sonucunda aracı bulduktan sonra yapmamız gerekenler:

1- Öncelikle aracın tüm kayıtları sorgulanmalıdir. Bunlar: SBM/Tramer sorgusu, PTT/KM sorgusu, mümkünse trafik tescil şubelerinde çalışan emniyet mensubu arkadaşlarımız ve sigortaci dostlarımız marifetiyle yapılabilecek rehin gibi mali konular ve diğer sorgular. 

2- Aracın satıcısı ile görüşülup araçla alakalı tüm bilgiler alınmali ve bunlar kayda geçirilmelidir. Mümkünse bu işlem e-posta ve WhatsApp gibi yazılı vasıtalarla olmalıdır. Ta ki herhangi bir anlaşmazlık durumunda kullanılmak üzere kayıt altına alınmış olsun. 

Bu noktada eğer aracın internet ilanı varsa ekran görüntülerini almak da yararlı olacaktır. 

3- Satıcıdan alınacak bilgiler arasında özellikle aracın servis geçmişine dair bilgilerin netliği önemlidir. Araca hangi tarihte hangi KM'de hangi müdahalenin yapıldığını bilmek oldukça faydalı ve yol gösterici olacaktır. Mesela: lastikleri hangi km ve tarihte alındı? Periyodik bakımı hangi km ve tarihte yapıldı? Ateşleme sistemi elemanları olan buji, buji kabloları veya kızdırma bujileri ne zaman değiştirildi? Akü ne zaman yenilendi? Gibi... 

4- Aracın başına gidildiğinde tecrübe seviyesine göre genel bir göz kontrolünde bulunulmali, satıcının izni ve refakatinde deneme sürüşü yapılmalıdır.

5- Araç ekspertiz Merkezi'ne götürülerek test edilmelidir.

6- Araç her ne kadar bir takım sorgulardan ve testten geçirilse de alınacak araç markasınin yetkili veya özel servisinden de ekspertiz hizmeti alınması gerekli ve faydalıdır. 

Özelikle motor, mekanik aksam ve şase kontrolü yaptırilmalidir. Mümkünse şase de şase/karoser servislerinde kontrol ettirilmelidir.

7- Tüm sorgulardan, testlerden ve kontrollerden geçen aracın satın alınması yani noter aşamasında araç km bilgisinin satış sözleşmesine işlenmesi satışı daha güvenli kılacaktır. 

8- Zorunlu trafik sigortasının düzenlenmesinin ardından gerekli bakım ve onarımı yaptırarak güvenle trafiğe çıkabilirsiniz. 

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzel ve bilgilendirici makale. Devamini bekliyoruz

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN

opel@opel.net

BAN SORUNLARI İÇİN

ban@opel.net

REKLAM VERMEK İÇİN

reklam@opel.net

×